نوازندگی ویولن، نوازندگان موفق ویولن، ویولن نوازی، آموزش ساز ویولن

۴ عادت نوازندگان موفق ویولن

بدون ديدگاه

۴ عادت نوازندگان موفق ویولن

تمرین و تکرار یکی از اصول اساسی در یادگیری نواختن هر سازی است. از آنجایی که ساز ویولن در دسته سازهایی قرار می گیرد که یادگیری آن نسبتا دشوار است، اهمیت تمرینات منظم در یادگیری این ساز بسیار برجسته و پر رنگ است یکی از اصلی ترین عادات همه نوازندگان موفق ویولن، این است که به طور منظم ساعات زیادی را صرف تمرین می کنند.

اما همه هنرجویان این رشته نمی توانند این تعهد و پایبندی به تمرینات سخت و زمانبر را همیشه حفظ کنند. دلسردی و خستگی ممکن است برای بسیاری از هنرجویان ویولن اتفاق بیفتد. اما راه چاره چیست؟ اگر شما هم رویای تبدیل شدن به یک نوازنده موفق و ماهر ویولن را در سر دارید با این مقاله از سری مقالات آموزش موسیقی آموزشگاه زانکو با ما همراه باشید.

چگونه نوازنده ویولن بهتری شویم؟

اگر احساس می کنید با وجود تمرینات منظم هنوز به آن درجه ای که دوست دارید نرسیدید، یا فکر می کنید که بقیه از شما بهتر هستند و تسلط بیشتری روی تکنیک ها دارند، شاید بهتر باشد کیفیت تمریناتتان را بررسی کنید. این که چه چیزی باعث می شود یک نوازنده موفق شود و دیگری پیشرفت چندان زیادی نداشته باشد، احتمالا در نحوه و کیفیت تمرین نهفته است نه در میزان آن.

البته توجه داشته باشید درست است که کیفیت تمرینات مهم است و روش هایی وجود دارد که به وسطه آن ها می توانید بازده تمرینات ویولن خود را بالا ببرید، اما ضرورت داشتن تمرینات مداوم و منظم را از بین نمی برد.

تمرین کردن کار راحتی نیست. آن هم وقتی هر روز زمان قابل توجهی را صرف تمرین و تکرار می کنید. اما کلید موفقیت شما همین پشتکار شما است. در کنار پشتکار، یک سری نکات برای بهبود تمرینات و افزایش بازده آن ها وجود دارد که می تواند در بالا بردن سطح مهارت نوازندگی شما تاثیر بسزایی داشته باشد.

۱٫ اهداف خود را ترسیم و تجسم کنید

بدون داشتن یک هدف مشخص و قابل دستیابی، پیشرفت کردن و بهتر شدن فوق العاده دشوار خواهد بود. به عنوان مثال، به جای این که روی انگشت گذاری اشتباهتان تمرکز کنید و مدام به این فکر کنید که چطور دارید اشتباه انگشت گذاری می کنید، در ذهنتان تجسم کنید که انگشت گذاری درست چطور به نظر خواهد رسید. می توانید حالت انگشت گذاری نوازندگان دیگر یا مربی ویولن خود را به دقت نگاه کنید تا یک تصویر واضح از انگشت گذاری صحیح در ذهن شما تثبیت شود. ساختن یک تصویر واقع گرایانه و دقیق از این که وقتی یک قطعه بی نقص اجرا می شود چه صدایی دارد و چه احساسی را در شما بر می انگیزد اهمیت بسیار زیادی دارد.

در سایر رشته ها هم از این تکنیک استفاده می شود. مثل کلاس های رانندگی یا تمرینات حرفه ای ورزشی و … . به هنرجویان رشته های مختلف آموزش داده می شود که به جای تمرکز روی محدودیت ها و مشکلات موجود، روی نتیجه دلخواه تمرکز کرده و یک تصویر واضح از آن را در ذهن خود بسازند.

دفعه بعدی که می خواهید نواختن ویولن را تمرین کنید، حتما این روش را امتحان کنید.

۲٫ در فضای منظم و سازماندهی شده تمرین کنید

مکانی که در آن تمرین می کنید روی سطح یادگیری شما تاثیر مستقیم دارد. اساسا تمریناتی که انجام می دهید با هدف بهتر شدن است بنابراین اگر ذهنتان مدام به این طرف و آن طرف برود و حواستان پرت شود، یادگیری بسیار دشوار و حتی غیرممکن خواهد شد.

جایی که در آن تمرین می کنید باید مرتب و منظم باشد تا بتوانید به درستی تمرکز کنید. وقتی مدام حواستان با صدای نوتیفیکیشن گوشی، تماس و پیام یا اشیاء غیرمرتبط با موسیقی پرت می شود، نمی توانید روی تمرینات و نوازندگی خود تمرکز کنید و تصویر واضحی که در مورد قبلی درباره آن صحبت کردیم را در ذهن خود بسازید.

برای تمرین ویولن، یک اتاق ساکت پیدا کنید. موبایل و کامپیوتر شما باید خاموش یا سایلنت باشد. سعی کنید پایه ساز را جایی قرار دهید که جلوی چشمتان چیزهایی که ممکن است باعث حواس پرتی شوند وجود نداشته باشد. مثلا به جای این که جلوی پوستر و تخته وایت برد تمرین کنید، طوری بایستید که فضای جلوی شما خلوت تر باشد. بهترین حالت این است که جلوی آینه تمرین کنید تا تجسم کردن برایتان ساده تر شود.

۳٫ شناسایی و حل مشکلات خاص را یاد بگیرید

به جای این که یک قطعه اشتباه را بار ها و بار ها بزنید (که در واقع با این کار یاد می گیرید که قطعه را غلط بنوازید)، برای حل مشکلات آرشه کشی، انگشت گذاری یا اجرای نت ها، از استراتژی های حل مسئله کمک بگیرید. بهترین راه این است که سرعت نواختن را کم کنید و به آرامی بنوازید پژوهش ها نشان داده است که وقتی صداها ضعیف باشند، ادراک حسی بالاتر می رود. این امر شناسایی تغییرات و اشتباهات ظریف را در زیر و بمی و ویبراتو آسان تر می کند.

علاوه بر این، با کاهش ضرب آهنگ اجرا، به خود زمان کافی برای پردازش اطلاعات را می دهید. هنرجویان مقاطع متوسط ویولن بیشتر اوقات مزایای نواختن با ضرب آهنگ پایین را فراموش می کنند. به یاد داشته باشید که در آموزش مقدماتی ویولن هر قطعه با کندی اغراق آمیزی اجرا می شود. کاهش ضرب آهنگ در ابتدا به شما کمک می کند که مطمئن شوید حالت دست و انگشتان شما کاملا صحیح است. سپس می توانید به تدریج سرعت نواختن را افزایش دهید.

۴٫ برای تمرینات برنامه زمانی داشته باشید

ایتساک پرلمان در یکی از مقالات مجله The Strad توصیه هایی را برای نوازندگان جوان ویولن ارائه کرده است. او بر ضرورت اجرای درست گام ها تاکید می کند با این حال به نوازندگان هشدار می دهد که در این زمینه افراط نکنند. پرلمان می گوید:

«وقتی هنرجویان از من امضا می خواهند من همیشه اسمم را می نویسم و امضا می کنم و سپس برایشان می نویسم، آهسته تمرین کنید!»

به جای یک جلسه تمرینی طولانی، روزی دو جلسه تمرینی کوتاه تر داشته باشید. شاید جا دادن دو جلسه تمرینی در برنامه روزانه کار ساده ای نباشد اما ارزشش را دارد.

اگر سعی کنید که تمرینات ژرف و آگاهانه داشته باشید، و این تمرینات مداوم و با پشتکار باشند، در نوازندگی ویولن طوری پیشرفت خواهید کرد که خودتان هم شگفت زده می شوید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.