هارمونیکا، هارمونیکا کروماتیک، انتخاب سازدهنی، راهنمای انتخاب سازدهنی، سازدهنی مناسب، خرید سازدهنی، قیمت سازدهنی، آموزش مجازی سازدهنی، کلاس آنلاین سازدهنی، انتخاب سازدهنی مناسب، انتخاب هارمونیکا، آشنایی با انواع هارمونیکا، مدل های مختلف هارمونیکا

سازدهنی مناسب من کدام است؟ راهنمای انتخاب سازدهنی (هارمونیکا)

بدون ديدگاه

سازدهنی مناسب من کدام است؟ راهنمای انتخاب سازدهنی (هارمونیکا)

سازدهنی یا هارمونیکا به علت صدای زیبا و دلنشینی که دارد به یکی از پرطرفدارترین سازها در جهان تبدیل شده است. بسیاری از افراد از صدای دلنشین سازدهنی خوششان می آید اما نمی دانند برای این که خودشان بتوانند به نوازنده سازدهنی تبدیل شوند، از کجا باید شروع کنند؟ چه نوع سازدهنی بخرند؟ چه مدل یا مارک سازدهنی ای را انتخاب کنند؟ و … .

ما در این مقاله با راهنمایی و کمک یکی از نوازندگان برتر و مدرس ساز هارمونیکا، انواع سازدهنی های موجود در بازار را با هم بررسی می کنیم.

انواع سازدهنی

یکی از اولین مواردی که باید درباره یادگیری سازدهنی بدانید این است که به طور کلی سازدهنی سه نوع اصلی دارد: ترمولو (Tremolo)، دیاتونیک (Diatonic) و کروماتیک (Chromatic). این سه نوع در بازار ایران هم وجود دارند.

ما در این مقاله انواع سازدهنی کروماتیک را معرفی می کنیم. سازدهنی کروماتیک کامل ترین نوع سازدهنی است و نسبت به دو نوع دیگر، نوت های بیشتری را در بر می گیرد و کامل تر از انواع دیگر است.

راهنمای انتخاب سازدهنی یا هارمونیکا

برای آشنایی کامل با انواع هارمونیکای کروماتیک و  راهنمای انتخاب و خرید ساز، ویدئوی زیر را تماشا کنید.

 

قیمت سازدهنی

هارمونیکا یا سازدهنی در گستره بزرگی از قیمت ساخته می‌شود به نحوی که سازدهنی‌های غیر موسیقیایی به منظور بازی کودکان در حدود چند صد هزارتومان و ساز‌های حرفه‌ای قیمتی نزدیک به ۲۰ میلیون تومان دارند. البته قیمت سازدهنی ای که هنرجویان در ابتدا باید تهیه کنند، الزاما بالا نیست و ضرورتی ندارد آموزش را با سازدهنی های گران قیمت شروع کنند. سازهایی با قیمت های حدود ۲ میلیون تومان وجود دارند که کیفیت صدای بسیار خوبی را به هنرجو ارائه می‌دهند و استاندارد های لازم را برای شروع نوازندگی دارند.

سازدهنی نامناسب چه ویژگی هایی دارد؟

لازم به تذکر است سازهایی که نشتی هوا دارند، هنرجویان را دلسرد و ناامید می کند همچنین عادات غلط نوازندگی در آن ها ایجاد می نماید. بنابراین پیشنهاد می‌شود قبل از تهیه ساز حتما با متخصصان این حوزه مشورت داشته باشید.

زمان مورد نیاز جهت یادگیری سازدهنی چگونه است؟

موسیقی مانند هر هنر دیگری بی انتهاست و هر چه قدر در این مسیر حرکت کنید، تجربه و مهارت شما بیشتر می‌شود. یادگیری و مدت زمان این پروسه به عوامل مختلفی از قبیل استعداد و تلاش هنرجو، مهارت‌های استاد و پیشینه موسیقیایی هنرجو مرتبط است. برخی افراد گمان می‌کنند سازدهنی را می‌توان در ۱ ماه یاد گرفت و نگاه بسیار سطحی به این ساز دارند، اما اینطور نیست. اگر تمرینات و حضور در کلاس مرتب باشد، حداقل بازه ۶ ماه تا ۱ سال برای رسیدن به یک سطح متوسط را باید در نظر داشته باشید و ادامه ی مسیر نیز بستگی به تمرین و تلاش فرد خواهد داشت. به یاد داشته باشید هیچ راه ساده تری وجود ندارد و یادگیری موسیقی همانند یک ماراتن است نه یک مسابقه سرعت!

آموزش آنلاین به چه صورت است و آیا بازدهی لازم را دارد؟

امروزه به لطف فناوری کلاس‌های آموزش آنلاین به خوبی کلاس‌های حضوری در حال فعالیت و تربیت هنرجو هستند. کلاس های آموزش هارمونیکا به صورت تماس تصویری برگزار می‌شود. هنرجو می تواند تمام کلاس خود را ضبط و آن را بارها و بارها مرور کند. همچنین هنرجو میتواند در طول هفته نیز سوالاتی که از جلسه پیش برایش حل نشده باقی مانده، با استاد خود مطرح کند.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.