ساختار سازدهنی، ساختمان سازدهنی، ساختار سازدهنی، اجزای سازدهنی

ساختمان هارمونیکا کروماتیک

بدون ديدگاه

ساختمان هارمونیکا کروماتیک

در این مقاله از سری مقالات آموزش هارمونیکا کروماتیک زانکو ساحتمان و اجزای داخلی هارمونیکای کروماتیک را بررسی می کنیم. در همه هامونیکا ها ۵ قسمت اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

۱. بدنه یا شانه

بدنه قسمت اصلی ساز است که از ترکیب آن با صفحات زبانه ای محفظه های هوایی برای زبانه ها شکل می گیرد دلیل نامگذاری این قسمت شباهت آن با شانه مو است. شانه‌های هارمونیکا به طور سنتی از چوب ساخته می شدند ولی امروزه از پلاستیک یا فلز (شامل تیتانیوم برای سازدهنی های دقیق و ظریف) نیز استفاده می شود.

۲.صفحه زبانه

صفحه زبانه گروهی از زبانه های مختلف در یک محفظه است. زبانه ها معمولاً از برنج، استیل، آلومینیوم و پلاستیک ساخته می‌شوند. این زبانه ها به صفحه زبانه پَرچ و یا جوش داده می‌شود در مدل های جدید تر زبانه ها به صفحه زبانه پیچ می شود.

۳.صفحات پوششی

صفحات پوششی صفحه زبانه ها را می پوشانند و معمولاً از فلز ساخته شده اند اگرچه چوب و پلاستیک نیز مورد استفاده قرار می گیرد این صفحات صدا را منعکس می‌کند و کیفیت صدای هارمونیکا را تعیین می‌کند.

۴. ویندسیور یا نفس‌گیر

ویندسیورها عموماً در هارمونیکاهای کروماتیک قرار می‌گیرند. مهمترین وظیفه ویندسیور این است که تمام جریان هوای جاری در نفس نوازنده را، به سمت زبانه های فلزی هدایت نماید.

۵. قسمت دهنی

قسمت دهنی مابین محفظه های هوایی ساز و دهان نوازنده قرار می‌گیرد. برای هارمونیکا کروماتیک مجموعه تیغه ها وجود دارد که این مجموعه از دو الی سه تیغه نازک فلزی تشکیل شده است. یکی از این تیغه ها که به خاطر متحرک بودنش اسلاید نامیده می شود به طرف خارج سازدهنی امتداد می‌یابد و نوازنده سازدهنی می تواند با گذاشتن انگشت اشاره اش بر روی این اسلاید تیغه متحرک را به سمت داخل حرکت دهد با این کار تمام نت های ساز دهنی به میزان نیم پرده بالاتر می رود.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.