آشنایی با پیانو، انواع پیانو، کلاس پیانو، یادگیری پیانو، کلاس آنلاین پیانو، انتخاب ساز پیانو

آشنایی با ساز پیانو

بدون ديدگاه

آشنایی با ساز پیانو

ساز پیانو یکی از پرطرفدار ترین ساز ها در سراسر جهان است. در این مقاله از سری مقالات آموزش موسیقی آموزشگاه زانکو موزیک، شما را با ساز پیانو آشنا می کنیم. اگر به پیانو علاقمند هستید یا قصد دارید در دوره آموزش پیانو شرکت کنید، پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید تا یک آشنایی ابتدایی با این ساز خوش صدا و پرطرفدار پیدا کنید.

ساز پیانو

آشنایی با پیانو، انواع پیانو، کلاس پیانو، یادگیری پیانو، کلاس آنلاین پیانو، انتخاب ساز پیانو

پیانو یک ساز زهی است که توسط یک فرد ایتالیایی به نام بارتولومئو کریستوفری (Bartolomeo Cristofori) نزدیک سال ۱۷۰۰ پس از میلاد ابداع شده است. چکش های چوبی که سر آن ها با یک جسم نرم پوشیده شده اند با سیم ها برخورد کرده و صدا تولید می کنند(چکش های مدرن با پارچه ی نمدی پشمی متراکم  پوشانده می شوند ولی در چکش های قدیمی از چرم استفاده می شد). برخورد چکش ها با سیم ها حاصل فشرده شدن کلیدها (کلاویه ها) ست.

پیانو مادر ساز ها

پیانو به عنوان مادر سازها و کامل ترین ساز نیز شناخته  می شود. علت نسبت دادن این لقب ها به این ساز آن است که پیانو قادر است محدوده ی بسیار گسترده ای از صدا را تولید کند در حالیکه سایر ساز های اصیل موسیقی تنها بخشی از این محدوده ی صدا را تولید می کند و همینطور صدای پیانو خالص تر از بقیه ی سازهاست. پیانو در شکل فعلی اش بیش از هفت اکتاو دارد.

نام پیانو از کجا آمده است؟

آشنایی با پیانو، انواع پیانو، کلاس پیانو، یادگیری پیانو، کلاس آنلاین پیانو، انتخاب ساز پیانو

پیانو از کلمه ی کوتاه شده ی pianoforte (پیانوفورته) گرفته شده است که اصطلاحات پیانو (piano) و فورته (forte) به زبان ایتالیایی به معنای ملایم و پرصدا (یا رسا) هستند و برای پیانو به تغییرات حجم صدای تولید شده در پاسخ به لمس یا فشار دست نوازنده روی کلیدها اشاره دارد (هرچه کلیدها قوی تر فشرده شوند صدای تولید شده نیز قوی تر خواهد بود و بالعکس). نام پیانو در مقابل نام harpsichord (نوعی چنگ که مانند پیانو به شکل میز است) خلق شده است که این ساز فاقد تغییرات حجم صداست.

صدای پیانو چگونه تولید می شود؟

آشنایی با پیانو، انواع پیانو، کلاس پیانو، یادگیری پیانو، کلاس آنلاین پیانو، انتخاب ساز پیانو

در پیانو ضربه ی چکش بر روی سیم ها باعث لرزه ی آن ها شده که طی فرایندی باعث ایجاد صدای نت به صورت مقطع می شود (وقتی کلید نواخته شده رها می شود، یک نگهدارنده جلوی لرزش تناوبی سیم ها را می گیرد که باعث چلوگیری از صدای پیوسته ی نت نواخته شده می شود و در واقع نت حالت خشک به خود می گیرد). صدای نت های نواخته شده را، پس از برداشتن انگشت ها از روی کلیدها، می توان به وسیله ی پدال ادامه دار کرد. سه پدال در پایین ساز قرار دارند که پدال تقویت کننده( اولین پدال سمت راست) باعث می شود صدای چندین نت همزمان شنیده شود حتی اگر انگشتتان روی آن کلید ها نباشد! کارکرد این پدال به این صورت است که نگهدارنده را از سیم ها دور می کند و اینگونه دیگر مانعی برای پخش شدن و ادامه ی حرکت تناوبی سیم ها وجود نخواهد داشت.

انواع پیانو

آشنایی با پیانو، انواع پیانو، کلاس پیانو، یادگیری پیانو، کلاس آنلاین پیانو، انتخاب ساز پیانو

انواع مختلفی از پیانو ساخته و شناخته شده است که سه مورد آن ها به نام های پیانوی گرند (grand piano) که در ایران بیشتر به نام پیانوی رویال شناخته می شود که اصطلاحی غلط است، پیانوی ایستاده (upright) یا عمودی که فضای کمتری را نسبت به پیانوی گرند اشغال می کند و پیانوی الکتریکی یا دیجیتال که شبیه دو مورد قبلی نیست و مانند پیانوهای مکانیکی برای ایجاد صدا نیازی به سیم نیست (یکی از مزیت های این نوع پیانو عدم نیاز هنرجو به کوک کردن و دیگر تعمیرات آن است).

آیا پیانو یک ساز زهی است؟

یکی از نکات جالبی که ذکر آن خالی از لطف نیست، این است که اگرچه ساز پیانو به دلیل داشتن سیم (زه) در رده ی ساز های زهی قرار می گیرد، می توان آن را در رده ی ساز های کوبه ای نیز طبقه بندی کرد! چطور؟ به دلیل وجود چکش هایی که روی سیم ضربه می زنند، که تاحدودی کارکرد آن به ساز سنتور شباهت دارد. همانطور که با این ساز آشنایی دارید، این ساز هم با استفاده از چکش های کوچک با ضربه زدن بر روی سیم ها نواخته می شود که به این خاطر ساز سنتور به عنوان نیای ساز پیانو در نظر گرفته می شود. ساز سنتور در قرن ۱۱ وارد غرب شد و بدین صورت به جامعه ی غرب نیز شناسانده شد.

مزایای یادگیری و نواختن ساز پیانو

آشنایی با پیانو، انواع پیانو، کلاس پیانو، یادگیری پیانو، کلاس آنلاین پیانو، انتخاب ساز پیانو

نظم و تمرکز: یکی از نکات مهم در یادگیری پیانو و به طور کلی نواختن ساز های موسیقی این است که تمرین و تکرار مکررات بسیار اهمیت دارند و این تمرینات نیازمند برنامه ای دقیق و منظم هستند. بهتر است زمانی را که برای تمرین موسیقی می گذارید متناسب با برنامه ی روزانه ی شما باشد (به  طور مثال شما دوست دارید روزی دوساعت تمرین داشته باشید. یکساعت در صبح و یکساعت در بعد از ظهر) همین کار باعث ایجاد نظم در تمرین و سپس در زندگیتان می شود که به مرور تاثیر بسیار مطلوبی را مشاهده خواهید کرد. تمریناتی که در نواختن ساز پیانو رفته رفته با پیشرفت در نواختن با آن ها روبه رو می شوید فقط با کمک تمرکز کامل و نظم در برنامه ریزی مرحله به مرحله ای انجام تمرینات قابل انجام هستند و در این زمینه باید بسیار جدی و پیگیر بود.

افزایش اعتماد به نفس و بهبود فیزیکی بدن: یکی از قوانین مهم در نواختن ساز پیانو طرز نشستن صحیح و همینطور نحوه ی حرکت دادن دست و انگشتان می باشد. به هنگام نشستن بر روی صندلی پیانو باید دقت داشته باشید که ستون فقرات کاملا صاف و در عادی ترین حالت خود باشد و همچنین عضلات خود را به هنگام نواختن منبسط نگه دارید چراکه ستون فقرات صاف موجب افزایش اعتماد به نفس می شود و منبسط بودن عضلات نیز کمک می کند ذهنتان تمرکز کامل بر روی قطعه و بدنتان آزادی کامل در حرکت و نواختن داشته باشند (نکته ای که خیلی از افراد به آن توجه نمی کنند همین است. سعی کنید بیشترین انرژی خود را روی نواختن متمرکز کنید به جای اینکه با منقبض کردن عضلات راحت بودن به هنگام نواختن و لذت بردن را از خود دریغ کنید).

برخلاف سازهای دیگر نواختن پیانو بسیار راحت است: در نواختن و یادگیری پیانو هیچ دردی در دستان و انگشتان خود پس از تمرینات طولانی مدت حس نخواهید کرد!

راهنمای خرید ساز پیانو

آشنایی با پیانو، انواع پیانو، کلاس پیانو، یادگیری پیانو، کلاس آنلاین پیانو، انتخاب ساز پیانو

همانطور که اطلاع دارید، ساز پیانو انواع گوناگونی دارد که متناسب با شرایط هنرجو می توان نوع خاصی را تهیه کرد. متداول ترین آن پیانوی ایستاده یا دیواری است که فضای کمتری را اشغال می کند ولی اگر هزینه ی کمتری را می خواهید برای تهیه ی پیانو بپردازید می توانید به سراغ پیانوهای دیجیتالی بروید.

درباره پیانوی دیجیتال چه می دانید؟

خصوصیت های خوب این نوع پیانوها در این است که دیگر خبری از کوک و تعمیر پیانو نخواهد بود و همینطور می توانید در هرساعت از شبانه روز تمرین کنید زیرا صدای پیانوهای دیجیتال به راحتی قابل تنظیم است و حتی می توان از هندزفری برای کاهش ایجاد سر و صدا استفاده کرد. نکته ی قابل ملاحظه این است که در ابتدا نیازی به خرید بهترین نوع و برند پیانو نیست بلکه در یکی دوسال اول که پیانوی مقدماتی را یاد خواهید گرفت وجود حتی کیبورد دارای ۷ اوکتاو نیز کافیست فقط در هنگام تهیه ی آن حتما مطمئن شوید که کیبورد مورد نظر قابلیت touch را داشته باشد (یعنی حساس به شدت ضربه زدن روی کلیدها) که در هنگام نواختن کاملا حس کنید که در حال نواختن پیانوی مکانیکی هستید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.